تبلیغات
جوجه معمارها - تهاجم فرهنگی وانحرافات اجتماعی
جوجه معمارها
معماری هنر طراحی نظام مندانه ،همراه با حس زیبایی شناختی انسان است
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


وبلاگ تخصصی معماری مرجع نرم افزار و فایلهای معماری طراحی نقشه باتوجه به نیاز شما (تجاری،اداری،مسکونی)پذیرفته میشود
09175481851
09037059061
سیدحمید راد

مدیر وبلاگ :حمید رضا راد

تهاجم فرهنگی وانحرافات اجتماعی

 فرهنگ جامعه مانند بدن موجود زنده ودیگر نظام های اجتماعی می تواند دچارو آسیب شود ،همانطور كه بدن انسان محیط وزمینه ای است كه می تواند با ورود بیماری دچار آسیب شود ویا با مقاومت به مقابله با عوامل بیماری برود ،فرهنگ هر جامعه نیز زمینه ومحیطی است كه همیشه در تهاجم انواع بیماریها می باشد ،فرهنگ می تواند به بدون مقاومت دچار آسیب شود ویا اینكه همانند بدن با مقاومت، بیماری را از خود دور سازد،كه بستگی به این دارد كه تا چه اندازه فرهنگ از عناصر قوی وقدرتمندی برخوردار باشد ویا اینكه فرهنگ مقابل از چه ابزار وامكاناتی برخوردار باشد.

همانطور كه  بیماری های جسمانی از طرق گوناگون وبا شكل وشمایل جدیدی بدن انسان را مورد حمله قرار می دهند،همین ویژگی در مورد تهاجم فرهنگی هم صادق است زیرا استعمار گران از ترفند وشیوه های نو وجدید استفاده میكنند زیرا اگر همیشه از یك شیوه برای تهاجم استفاده كند جامعه می تواند با شناسایی ترفندها ،راه های مقابله با آن را بیابد ودر افراد جامعه نوعی مصونیت بیاورند.

تهاجم در لغت نا مه ها به معنای بهمدیگر هجوم كردن،به یكدیگر یورش وحمله آوردن، بیان شده است. (فرهنگ فارسی عمید) البته در اصطلاح "تهاجم فرهنگی"بیشتر به معنای حمله كردن یك طرفه استفده میگردد. زیرا كه در تهاجم فرهنگی یك كشور قدرتمند كه دارای امكانات فراوان  مادی،تكنولوژی و وسایل ارتباطی برتر است باستفاده از ابزارهای فرهنگی از قبیل فیلم وسی دی مجلات وروزنامه ها وكتاب و.... فرهنگ یك كشور را مورد حمله قرار می دهند وهدف آنها نابودی واز بین بردن فرهنگ جامعه وكشور و در نهایت رواج فرهنگ خود در كشور می باشد.

سلطه فرهنگی استعمار گران هم در همین راستا انجام می شود زیرا استعمار گران می كوشند فرهنگ خودشان را در دیگر كشور ها حاكم كنند وفرهنگ بومی كشور مذكور را نابود سازند .اگر در این زمینه موفق گردند سالیان سال می توانند بر آن كشور سلطه استعماری خود را ادامه دهند.

از آنجاییكه تهاجم فرهنگی تعمدا انجام میشود، استكبار تمام عناصر زشت ومنفی فرهنگ خود از قبیل بی بندوباری های جنسی و..... را جایگزین فرهنگ كشور هدف می كند، استكبارعناصر مثبت وخوب فرهنگ خود از قبیل دستاوردهای علمی و..... را به هیچ وجه  به  این كشورها  صادر نمی كند.

تهاجم فرهنگی چون بتدریج وبا برنامه ریزی دقیق طی سالیان طولانی انجام می شود،می تواند بسیار خطرناك وكارساز باشد. زیرا جامعه ای كه مورد تهاجم واقع شده كمتر از خود مقاومت نشان می دهد وبا مقاومت كمتری فرهنگ جدید وتازه وارد را می پذیرند وحتی گاهی این حركت كند می تواند نامحسوس باشد.در تهاجم فرهنگی چون بتدریج انجام می شود، سود ونفع آنی وكوتاه مدت مورد نظر نیست وبیشتر منافع درازمدت ودائمی مد نظر قرار میگیرد.هر چند كه می تواند نتایج كوتاه مدت هم برای آنها داشته باشد.

شبیخون حمله ناگهانی بر دشمن هنگام شب،شبخون وشب تاز وشب تازی هم گفته اند.(فرهنگ فارسی عمید) زمانی از واژه شبیخون به جای تهاجم استفاده می گردد كه جامعه از برنامه های  استكبار غافل باشد ویا اینكه تهاجم استكبار را جدی نگرفته باشد تعبیر رهبر معظم انقلاب از تهاجم فرهنگی به شبیخون فرهنگی می تواند بیانگر این مهم باشد وهشیاری مردم ومسئولین را می طلبد. 

« كاری كه دشمن از لحاظ فرهنگی انجام می دهد یك شبیخون ،غارت وقتل عام فرهنگی است».(از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدارفرماندهان گردان های عاشورای بسیج سراسر كشور22/4/1371 )

تهاجم فرهنگی استكبار در كشور ما از سابقه بسیار طولانی برخوردار است وبه سالهای گذشته برمی گردد،رهبر معظم انقلاب در دیگر بیاناتشان ضمن اینكه بطور مشخص آغاز تهاجم فرهنگی را از دوره به قدرت رسیدن رضاخان می دانند هدف تهاجم فرهنگی را در كشور رواج بی بندوباری وهرزگی در میان ملت وسلطه غرب در ایران بیان نموده اند.

«ریشه كن كردن فرهنگ ملی از طریق فراگیر كردن بی بند و باری، عیاشی و هرزگی در میان یك ملت هدفی است كه دشمنان درپی تحقق آن هستند. بطور مشخص دوران رضاخان سرآغاز تهاجم فرهنگی در كشور ماست و بزرگترین قدمها به نفع فرهنگ غرب و در حقیقت در جهت سلطه ی غرب بر ایران در همین دوران بر داشته شد و با   این بهانه كه زن با  چادر نمیتواند عالم و دانشمند شود و درفعالیتهای اجتماعی شركت كند، چادرها را از سر زنان برداشتند. اما در عین حال دردوران رضاخان و پسرش هرگز به عموم زنان اجازه ی شركت فعالانه در حركتهای اجتماعی و سیاسی داده نشد و آن روزی كه زنان ایران، وارد میدان مبارزه و صحنه ی فعالیتهای اجتماعی و سیاسی شدند و كشور را با دست توانای خود به پیش بردند، چادر به سر كردند»).از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار نویسندگان وصاحبنظران وكاركنان رسانه های گروهی 21/5/1371)

جوانان به سبب ویژگیها وجایگاه ویژه ای كه در جامعه دارند همیشه مورد هدف دشمنان قرار رفته اند ،رهبر معظم انقلاب در دیگر بیاناتشان جوانان را هدف دشمنان از تهاجم فرهنگی بیان فرموده اند،دشمنان با تهاجم فرهنگی می خواهند اعتقادات دینی جوانان را سست نمایند وبرای نجات كشور هشیاری مردم را لازم دانسته اند.

«اكنون دشمن در سطح وسیعی ابزارهای متعدد خود را در تهاجم به بنیانهای فرهنگی و اعتقادی ملت ایران بكار گرفته است و تحقیر جریان ادب، هنر و فرهنگ انقلابی در كشور و در نتیجه ی آن انزوای عناصر فرهنگی، ادیب و هنرمند و نیز منصرف كردن جوانان مؤمن از پایبندی متعصبانه به ایمان و اعتقادات خود، یكی از اهداف مهم تهاجم فرهنگی است. لذا برای مقابله با آن، بیداری و هوشیاری ملت ایران به ویژه عناصر فرهنگی كشور یك ضرورت حیاتی است»).از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار نویسندگان وصاحبنظران وكاركنان رسانه های گروهی 21/5/1371)

همانطور كه بیان شد دشمنان از تمامی امكانات وابزار ها استفاده می كنند یكی از ابزارهای مهمی كه  آنها را در این امر كمك می كند دوستان آنها در داخل كشور می باشد،این افراد سهوا یا عمدا آب به آسیاب دشمن می ریزند .این افراد اجرای برنامه های استكبار را در داخل بر عهده دارند وهمیشه مورد حمایت آنها قرار دارند.

رهبر معظم انقلاب یكی دیگر از شیوه های تهاجم فرهنگی را حمایت استكبار از افرادی میدانند كه در داخل كشور هستند وراه آنها را با تولید محصولات فرهنگی غیر اسلامی وانقلابی را ادامه می دهند،بیان فرموده اند.

«در حالی كه ایران اسلامی دارای ادبیات و هنر انقلابی و فرآورده های ارزشمند هنری و ادبی است، در مجامع هنری جهانی تنها به آن دسته از فیلمها و تولیدات هنری ایران كه فاقد روحیه ی انقلابی و اسلامی هستند، جایزه تعلق میگیرد و فیلم های برجسته ی انقلابی مورد بی اعتنایی واقع میشوند كه این مسأله سیاسی بودن این مجامع را نشان میدهد. مجامع جهانی حتی حاضرند جایزه ی نوبل را به عناصر ضد اسلامی و ضد انقلابی بدهند تا از این طریق هنرمندان انقلابی ما را منزوی كنند. و ما مجموعه ی این برخوردها را در چارچوب تهاجم فرهنگی ارزیابی میكنیم». (از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار نویسندگان وصاحبنظران وكاركنان رسانه های گروهی 21/5/1371)

رهبر معظم انقلاب اسلامی وظیفه مسئولین فرهنگی كشور را برای مقابله با تهاجم فرهنگی دشمنان را مشخص كرده اند.رهبر انقلاب یكی از راههای مقابله با برنامه های فرهنگی استكبار را بكار گماردن افراد خودی ومومن وافرادی كه در سالهای دفاع مقدس در برابر تهاجم نظامی استكبار ایستادگی كرده اند در مراكز فرهنگی كشور بیان كرده اند .

«عناصر مؤمن و خودی هر جا كه هستند باید گرامی داشته شوند و مسئولین مؤسسه ها و مراكز فرهنگی كشور باید به عناصر خودی تكیه كنند و اجازه ندهند آنان در آن محیط ها منزوی شوند. زیرا كسانی كه در صحنه ی دفاع از نظام و فرهنگ اسلامی در برابر تهاجم دشمن خواهند ایستاد همان كسانی خواهند بود كه دیروز در برابر تهاجم نظامی دشمن، جان بر كف در میدان نبرد مردانه می جنگیدند». (از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار نویسندگان وصاحبنظران وكاركنان رسانه های گروهی 21/5/1371)

ازدیدگاه امام (ره)فرهنگ از جایگاه والایی برخوردار است،امام (ره)ریشه تمام بدبختی ها وخوشبختی ها را فرهنگ می داند ،ایشان وقتی از آسیب هائیكه بواسطه فرهنگ ناصالح وتهاجم فرهنگی به كشور وارد می شود ،سخن می گویند از مهمترین عناصركشور یعنی جوانان سخن می گویند،و حتی نتیجه ای كه از این آسیب به جوانان وارد می شوند بیان می كنند و آن چیزی نیست جزء فساد،نابودی جوانان ،واینكه جوانان را انگل و غربزده بار می آیند.

«فرهنگ ، مبداء همه بدبختی ها وخوشبختی هاست وبدبختی های ملت است ،اگر فرهنگ نا صالح شد این جوان هایی كه تربیت میشوند به این تربیت های فرهنگ نا صالح،اینها در آینده فساد ایجاد می كنند فرهنگ استعماری،جوان استعماری تحویل مملكت می دهد فرهنگی كه با نقشه دیگران درست میشود واجانب برای ما نقشه كشی میكنند وبا صورت فرهنگ می خواهند تحویل جامعه ما بدهند،این فرهنگ‌،فرهنگ استعماری  وانگلی است واین فرهنگ از همه چیزها حتی از این اسلحه این قلدر ها بدتر است این قلدر ها اسلحه شان بعد از چند وقت میشكند وحالا هم شكسته اما وقتی فرهنگ فاسد شد جوانهای ما كه زیر بنای تاسیس همه چیز هستند ،از دست ما می روند وانگل بار می آیند،غربزده بار می آیند،اینها را از همان اول،همان كلاس های اول توی ذهن هایشان هی مطالبی می كنن تا برسنر به آن بالا اگر فرهنگ،فرهنگ صحیحی باشد جوان های ما صحیح بار می آیند».(جلد2ص7. بیانات امام پس از فاجعه كشتار نوزدهم دی1356.10.19)

از مهمترین تاكتیكهای استكبار در تهاجم فرهنگی این است سعی می كنند هر روز با شیوه  وترفند جدیدی ملت های اسلامی را مورد هجوم خود قراردهند زیرا استفاده از یك شیوه وروش باعث می شود كه آن شیوه جذابیت ونوبودن خود را از دست می دهد،همچنین هدف استكبار ازتغییر تاكتیك به این جهت می باشد زیرا كه اگر همیشه از یك روش و ترفند استفاده كند دیگر نمی تواندملت های مسمان را فریب دهند.

امام خمینی در سال1349در پیامشان به زائران بیت الله الحرام این تغییر شیوه تهاجمی استكبار را علیه جوانان وكشور بیان كرده اند.

«اكنون كه به واسطه سستی وسهل انگاری ملت های اسلامی چنگال استعمار تا اعماق سرزمین های بزرگ ملت قرآن فرو رفته وتمام ثروت ومخازن بزرگ ما زیر قشر ملی بودن به كام آنان فرو می ریزد،فرهنگ مسموم استعمار تا اعماق قصبات ودهات ممالك اسلامی رخنه كرده فرهنگ قرآن را عقب زده و نوباوگان ما را فوج فوج در خدمت بیگانگان ومستعمرین در می آورد وهر روز با نغمه تازه،با اسامی فریبنده جوانان مارا منحرف می كند،بر شما ملت عزیز اسلام كه برای ادای مناسك حج در این سرزمین وحی اجتماع كرده اید لازم است از فرصت استفاده كرده به فكر چاره باشید،برای حل مسائل مشكله مسلمین تبادل نظر وتفاهم كنید».(جلد1ص156.پیام امام به زائرین بیت الله الحرام19/11/1349

امام(ره) هدف نهایی از تهاجم فرهنگی را نابودی نظام جمهوری اسلامی می داند كه از سوی استكبار غرب علیه ایران انجام می شود.استكبار سعی می كند با تهاجم فرهنگی مردم را از هویت ملی ودینی خود بی محتوی وبی هویت سازد وسپس به اهداف خود برسد.

«امروز دنیای استكبار خصوصا غرب خطر رشد اسلام ناب محمدی (ص) را علیه منافع نا مشروع خود درك كرده است.امروز غرب وشرق به خوبی می دانند كه تنها نیرویی كه می تواند آنان را از صحنه خارج كند ،اسلام است.آنها در این ده سال انقلاب اسلامی ایران ضربات سختی از اسلام خورده اند وتصمیم گرفته اند كه به هروسیله ممكن آن را در ایران كه مركز اسلام ناب محمدی است نابود كنند.اگر بتوانند با نیروی نظامی،اگر نشد،با نشر فرهنگ مبتذل خود وبیگانه كردن ملت از اسلام وفرهنگ ملی خویش ».(جلد21ص107.پیام  به مهاجرین جنگ تحمیلی 2/1/1368

امواج تهاجم فرهنگی ،جوانان كشور های اسلامی وبویژه ایران را هدف خود قرار داده است.تهاجم فرهنگی را اقتصاد وتكنولوژی برتر استكبار یاری می كند،استكبار قدرت جوانان ایران اسلامی در مبارزه با دوران پیروزی انقلاب ودر دوران  هشت سال دفاع مقدس درك كرده است به همین علت سعی می كند از هر ترفندی برای نابودی قدرت وایمان جوانان استفاده می كند،این ممكن نیست مگرازطریق تهاجم فرهنگی كه ارزشها وهنجارهای جامعه اسلامی را تغییر دهد.نوجوانان وجوانان هدف تهاجم فرهنگی می باشند،همانطور كه بیان شد یكی از مسائل جوانان تمایلات شدید جنسی است واین می تواند زمینه مناسب ومساعدی برای این منظور باشد.

تهاجم فرهنگی وجود دارد اما اینكه تا چه اندازه زمینه برای پذیرش آن مساعد باشد بستگی به فرهنگ جامعه دارد هر اندازه زمینه برای پذیرش تهاجم مناسب باشد به همان اندازه فرهنگ جامعه بیشتر دچار آسیب می شود.بیكاری جوانان ،فقر،گرانی،بالا رفتن سن ازدواج،و.............می توانند زمینه های مناسبی برای موفقیت استكبار در جامعه باشد.

البته در این تهاجم فقط امپریالیسم فعال نیست ،بلكه افرادی در داخل وخارج از كشور به خاطر سودجویی ها ومنافع اقتصادی ،سهوا یا عمدا در این راستا حركت می كنند اگر آنها موفق شوند نسل نوجوان وجوان ما به اضمحلال كشیده می شوند وما هیچ وقت فرصت جبران نخواهیم داشت.

«امپریالیسم كه آمیزه ای از فاشیزم راسیزم ومیلیتاریزم است برای حفظ موقعیت اقتصادی كارتل ها وتراست ها شرایطی را در جوامع ایجاد می كند تا نسل جوان هر روز به انحرافات بیشتر نزدیك گردد واز معیارهای انسانی واخلاقی دور بماند واز طریق گسترش اعتیاد سعی می كند قدرت جسمی وتوان فكری را از آنان سلب  وامكان مبارزه بر علیه استثمار،استعمار وامپریالیزم را از آنان بگیرد».

 


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی