تبلیغات

اتصال لوله های آزبست سیمان

با قطعه مانشون می باشد در این مانشون که خود از ازبست سیمان است سه حلقه لاستیکی جای دارد حلقه لاستیکی میانی برلی جلوگیری از برخورد دو لوله و تامین انقباض وانبساط آنها نیز آب بندی می شوند دو حلقه دیگر برای تکمیل آب بندی هر یک از دو لوله می باشد . برای آسانی کار د رموقع لوله گذاری حلقه های لاستیکی را با صابون اغشته می کنند . برای انشعابات و سه راههای و زانوهای مسیر خط لوله از اتصال چدنی با فشار کار مناسب استفاده می شود .

در کارخانه های پرمیت مشهد لوله های ابرسانی تحت فشار با قطر 300 تا 400 میلی متر در کلاسهای بی سی و دی که طول هر شاخه 5 متر است تولید میگردد و لوله ها جریان ثقلی یا فاضلابی و نیز در همان اقطار 100 تا 400 میلی متر با تحمل فشار جو تولید می شود این لوله ها جریان ثقلی برای انتقال آب جهت ممصارف کشاورزی یا انتقال فاضلاب مورد مصرف قرار می گیرد .

از نظر مشخصات فنی لوله های کارخانه پرمیت بر اساس استاندارد شماره 405 موسسه استاندارد و تحقیقات صتعتی ایران و استاندارد شمار 160 سازمان بین المللی استاندارد تولید می شود .

در شرکتهای فارسیت

لوله های تحت فشار ابرسانی به قطرهای 80 تا 600 میلی متر در سه کلاس بی سی دی بر اساس استاندارد بین المللی و استاندارد ملی ایران به شماره 405 تولید و عرضه می گردد . لوله های فاضلابی  شرکت فارسیت از قطر 150 تا 600 میلی متر در کلاس 400 تولید و در شبکه های جمع آوری و دفع فاضلابهای شهری و روستایی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد .

در تولید لوله های فشاری و فاضلابی شرکت فارسیت تمام از سیمان ضد سولفات قوی ( تیپ 5 ) استفاده می شود شرکت فارسیت علاوه بر استانداردهای فوق الذکر دارای استاندارد بین المللی مدیریت تضمین کیفیت 9002 می باشد .

در شرکتهای ایرانیت لوله های ابرسانی تحت فشار از قطر 80 تا 1200 میلی متار در کلاس های بی سی دی در صورت درخواست کلاس ای تولید می گردد . این لوله ها مطابق با استاندارد های ملی و بین المللی تولید می گردد .

لوله های فاضلابی 2400 بر اساس استاندارد 428 از قطر 150 تا 400 میلی متر و لوله های فاضلابی کلاس چهار بر اساس استاندارد 881 از قطر 450 تا 1500 میلی متر در شرکت ارانیت تولید می گردد .

در کارخانه آذریت

لوله های فشاری ابرسانی از قطر های 100 تا 1000 میلی متر به طول 5 متر تولید می گردد لوله های فشاری آذریت از نوع PN هستند و با استاندارد بین المللی تولید می گردد .

لوله های فشاری اذریت به طور معمول از داخل و خارج قیر اندود و بر حسب سفارش قبلی با سیمان ضد سولفات عرضه می گردد .

لوله های فشاری آذریت در سه کلاس B C D  تولید و تحویل می شود .

لوله های فاضلابی اذریت مطبق استاندارد 881 با سیمان ضد سولفات  به صورت قیر اندود از قطر 100 تا 600 میلی متر تولید می وشد .

بارگیری و انبارش و کارگذاری لوله های ازبست سیمان :

بارگیری و تخلیه ها به وسیله جرثقیل با قلابهای مخصوص دارای روکش لاستیکی صورت می گیرد محمل انبارش لوله ها باید کاملا مسطح و نرم باشد و برای مهار لوله هال می بایست از گوه های چوبی استفاده کرد . حداکثر ارتفاع چیدمان لوله ها سفید برای کوچکترین سایز قطر 80 میلی متر 12 ردیقپف برای سایز های بزرگ قطر 600 میلی متر چهار ردیف است در صورتی که لوله ها قیر اندود باشند یک ریدف کمتر چیده می شوند برای کارگذاری لوله های متناسب با قطر لوله نسبت به حفره کانال اقدام و سپس کف کانال را آمده لوله گذاری می کنیم .

برای نصب لول ها ابتدا رینگهای آبندی و شیارهای داخل مانشون و قسنت تراش خود را سر لوله باید کاملا تمیز شود و سپس قسمتهای تمیز

شده با صابون مایع دبه وسیله برس یا قطعه های  پارچه اغشته گردد .

 

مزایا و و معایب لوله های آزبست :

-         مقاومت نسبتا خوب در مقابل خورندگی از داخل و خارج ، این مقاومت با پوشش قیری و استفاده از سیمان ضد سولفات افزایش می یابد .

-         مقاومت متوسط در مقابل نیروهای خارجی

-         سهولت نسبی نسب

-         ضریب ضبری خوب

-         مشکل حمل و نقل بخار شکنندگی

-         مشکل نسبی تعمیر و تعویض

 

لوله های  پلی ایتیلن

لوله های پلی اتیلن با فراورده های شیمیایی ساخته می شوند ای ن موواد ترموپلاستیک هستند یعنی بر اثر حرارت دیدن نرم شده و سپس از سرد شدن شکل قالب به خود می گیرند . نا صافی دیوار درونی لوله ها ناچیز پس از افت فشار هیدرولیکی در آنها نصب به لوله های دیگر کمتر است لوله و اتصالات پلی اتیلن در کارخانه جاات متعددی در سراسر کشور تولید می گردد لوله های پلی اتین در مشهد با قطر خارجی 20 تا 400 میلی متر برای فشار کار 6 و 10 و 16 اتمسفر ساخته می شوند و معمولا در آبرسانی شهری  از لوله پلی اتین 10 اتمسفر استفاده می گردند. و لوله های پلی ایتین جهاد زمزم مشهد مطابق استانداردهای المان وتحت سستم مدیریت کیفیت تولید و عرضه میگردد .

اتصالات این لوله ها رزوه ها فلنجی و جوشی است بر ای اتصالب دو لوله به قطر 110 میلی متر بیشتر از دستگاه کحصوص جوش پلی ایتینی استفاده می شود کهئد برای این منظور دو سر لوله تراش داده و سپس با اتو های مخصوص گرم و به همدیگر با دستگاه اتصال داده می شوند .

مزایای لوله های پلی اتیلن :

-         مقاوم در مقابل حرارات و گرما تا 80 درجه سانتی گراد .

-         مقاومت زیاد در برابر خوردگی شیمایی پوسیدگی

-         مقاوم در مقابل نور خورشید مقاومت عالی در مقابل ارتعاشات ناشی از زمین لرزه

-         قابلیت استفاده در زمینهای ناهموار و کوهنستانی

-         سهولت نصب و سرعت بالا در عملیات اجرایی

-         عایق بودن در مقابل جریان الکتریسته حمل و نقل آسان به علت سبکی

-         سهولت تعمیر و تعویض صافی جدار داخلی لوله

-         قابلیت عرضه به صورت حلقه از 100 تا 400 متر .

 

لوله چدنی :

 

این لوله از قدیمی ترین انواعی است که در صنعت آب بکار رفته است در ایران این لوله ها با قطر های 80 تا 700 میلی متر و با ارزش گریز از مرکز در کارخانه های لوله سازی ایران تولید می گردد .

بطور مقایسه ای از فولاد ممقاومت بیشتری نسبت به خورنده شدن حاک و از چدن نشکن مقاومت کمتری دارد لوله ایست سنگین که هزینه های حمل و نصب آن زیاد است لوله های است شکننده و سطح داخلی آن با سرعت بیشتری نا صاف می گردد .

اتصال لوله  با لوله توسط فلنج در قطر های کوچک و نرو مادگی در قطرهای بزرگ انجام میگردد این لوله در ایران در سه کلاس ساخته می شو.د و با فشارهای 8 ، 10 و 12 اتمسفر در ترانشه مورد استفاده قرار میگیرند .

 

چدن داکتیل :

لوله های چدنی معمولی که ترکیب های گرافیت در آنها بصورت سوزنی شکل می باشند شکننده هنستند برای بر طرف کردن این عیب و افزایش تحمل فشار آنها با تغییراتی در شکل ساختن آنها ترکیب های گرافیت را بصورت کروی شکل در آورند این لوله ها که بنام لوله های چدن داتیل معروفند . خواص لوله های چدنی را حفظ کرده و به جز آن تا حدی خاصیت لاستیک نیز بخهه خود می گیرند و قابلیت تحمل فشار آنها افزایش می یابند از این رو در ایران به آنها لوله های چدن نشکن نیز می گویند لوله های چدنی مقاومت نسبتا خوبی را در برابر آبهای خورنده دارند ولی با وجو.د این برای بالا بردن مقاومت مذبور برای پوشش داخلی لوله ها به طور معمول لایه سیمان پرتلند استفاده می شود که به صورت ساتریفوژ آسترزنی می شود و برای پوشش خارجی لوله از فلز روی قیر استفاده می گردد و در خاکهای بسیار خورنده لایه ای از نوار پلی اتیلن روی آن کشیده می شود و پوشش خارجی لوله های کارخانه جات لوله و ماشن سازی ایران از نوع رنگ روغنی از روی املاح با پوشش خارجی تکمیلی ثیر با رنگ اپوکسی با پوشش داخلی از نوع سیمان پرتلند رنگ اپوکسی یا قر است نوع پوشش خارجی لوله های تولیدی لوله سازی اهواز قیر و پوشش داخلی سیمان پرتلند می باشد لوله چدن داکتی توسط شرکت لوله و ماشین سازی ایران در تهران از قطر های 100 تا 1000 میلی متر و به طول 5/5 متر مطبق استاندارد بین المللی و شرکت لوله سازی خوزستان در قطر های 80 تا 600 میلی متر و طول 6 متر مطابق استاندارد بین المللی تولید می گردد .

فشار کار لوله های دالکتیل اهواز مطابق جدول شماره ( 5-1) می باشد . اتصالات لوله های چدن داکتیل بسیار مطلوب و مهمترین آنها عبارتست از اتصال با فلنج گلند رزوی ، گلند پیچ ومهره ای و تایتون و انتخاب نوع اتصال به قطر لوله و فشار داخلی شرایط محلی و نحوه کارگذاری لوله ها به شرح زیر بستگی دارد . اتصال فلنج در این نوع اتصال اتصال بایستی تمام فلنج هخا واستاندارد بوده و سطح تمالس آنها

با یکدیگر تمیز و پیچ و مهره ها به طور یکنواخت محکم شوند .

این اتصال معمولا برای قطر کوچک در شرایط نمایان مانند داخل تلمبه خانه کاربرد زیاد دارد و معایب آن خارج شدن و از آب بندی در زمین های سست به دلیل غیر قابل انعطاف بودن اتصال می باشد امکان انحراف در این نوع اتصال وجود ندارد .

اتصال گلندی :

که با بستن پیچ و مهره و بستن مهره و فرو رفتن گلند و اشر در داخل مادگی آبندی لوله انجام می گردد .

و در لوله های با قطر پایین گلند از نوع رزوهاست که با پیچاندن به داخل لوله آبندی می شود .

اتصال تاتیون :

 

از نظر امکان تغییر مسیرخط و انحراف لوله ها بسیار مناسب است عملیات نصب با سهولت صورت پذیرفته و نشست های خاک را تا حدود زیادی تحمل می کند .

این اتصال با پیش بینی شیارهای لازم در مادگی لوله و نصب واشر مخصوص و مناسب کارآبندی را انجام میدهد و زاویه انحراف آن برای لوله ها به قطر 300 میلی متر 5 درجه و 350 تا 400 میلی متر 4 درجه و 400 تا 600 میلی متر 3 درجه تعیین گردیده است .  

لوله های فولادی :

لوله های فولادی در سالهای گذشته یکی از انواع لوله های پر مصرف در خطوط  انتقال بوده و بیشترین کاربرد آنها د خطوط انتقال نفت و گاز است این لوله ها تا قطر 1200 میلی متر با فشار کارهای متفاوت در داخل کشور ساخته می شود .

این لوله ها بوسیله اتصالات مکانیکی و جوشی و انواع پوشش های داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرد .

مزایا و معایب لوله های فولادی .

لوله های فولادی دارای قابلیت انعطاف پذیری خوب و تحول فشار داخلی زیاد بوده و از سهولت نسبی حمل و نقل برخوردار است معمولا برای فشارهای بیش از 6 اتمسفر بکار میروند در قطعات 6 تا 12 متری تولید و ساخت اتصالات از جنس لوله عملی است که نتیجه آن کاهش هزینه های اجرایی است از طرفی چون مقاومت لوله های فولادی در مقابل زنگ زدی و خورندگی آب و بسیار مفید است محدود است باید توجه زیادی به پوشش داخلی و خارجی لوله بعمل اید لوله های فولادی از بیرون با نوار پلی اتیلن و با پوشش اپوکسی غیر زغال سنگی با قیر طبیعی حفاظت شده از داخل معمولا با استر سیمانی و سیا با پوشش اپوکسی و بعضا پوشش قیر طبیعی محافظت می گجردد استفاده از لوله های فولادی برای خمطوط انتقال آب با قطرهای بزرگ مناسب بوده زیرا درصد هزینه حفاظت آنها کم در نتیجه قیمت تهیه و عایق کاری آنها نسبت به سایر لوله ها کمتر می گردد این لوله ها در مقابل نیروهای خارجی آسیب پذیری کمتری دارند تولید این لوله ها در کارخمانه نورد اهواز شرکت سدید و شرکت لوله سازی کالوپ انجام می گردد .